Festivalul Internațional Enescu și muzica lumii – Editia a XIX-a

0

PROGRAM CONCERTE
Festivalul Internațional Enescu și muzica lumii – Editia a XIX-a

SINAIA
24 iulie – 2 septembrie 2018

Marți 24 iulie -Sinaia – Sala Casino, ora 19.00
Orchestra Națională Simfonică a României
Dirijor Cristian Măcelaru
Solist Valentin Răduțiu – violoncel
Dvorak, R. Strauss, Ravel

Joi 26 iulie – Sinaia, Sala Casino, ora 19.00
Orchestra Filamonicii Cehe
Orchestra Junior
Corul de copii Čhavorenge
Dirijorul corului Ida Kelarová
Cântece tradiționale internaționale, cehești si gypsy
Bach, Piazzolla, Brahms, Duzda, Boulanger

Sâmbătă 28 iulie – Sinaia, Muzeul Sinaia, ora 19
Jazz “a la carte”

Miercuri 1 august – Sinaia, Parcul Ghica, ora 17
Ansamblurile Școlilor de muzică din Londra
Serenade de la Londra

Miercuri 1 august – Sinaia, Sala Casino, ora 19.00
Orchestra Națională de Tineret a Germaniei
Dirijor Elias Grandy
Haydn, Bruckner, Messiaen, Hindemith

Joi 2 august – Sinaia, Sala Casino, ora 19
Orchestra Națională de Tineret a Spaniei
Dirijor Pablo Gonzalez
Solist Asier Polo – violoncel
Joaquin Turina, Bartok, R. Strauss

7 august- Sinaia, Sala Casino, ora 19
Orchestra Română de Tineret
Dirijor Cristian Mandeal
Solistă Oxana Corjos – pian
Dediu, Brahms, Șostakovici

Vineri 10 august, Centrul cultural Carmen Sylva, ora 19
Generatia mileniului lll
De la Bach la Enescu

Sambata 11 august- Sinaia, Muzeul Sinaia, ora 19
Jazz, divertisment and more…

Duminica 12 august- Sinaia, Sala Casino, ora 19
Cristian Sandrin – pian
Bach, Haydn, Chopin, Debussy, Ravel, Enescu, Ginastera

Luni 13 august – Sinaia, Biserica Catolică, ora 19
Sub aripa Sfintei Marii
Northern Lights Singing Group din Islanda
Dirijor Arnhildur Vargarthsdottir

Ramona Paun – sopranâ
Liana Mareș – pian
Bach, Mozart, Schubert, Bellini, Verdi

Marti 14 august, Sinaia, Sala Casino, ora 19
Orchestra de Tineret România-Moldova
Dirijor Horia Andreescu
Solisti Dumitrita Gore – vioară
Sofia Blându – violoncel
Andrei Stanciu – vioară
Grieg, Porumbescu, Dimitrescu, Bartok, Doga, Ceaikovski

Joi 16 august, Sinaia, Sala Casino, ora 19
Maria Marica – vioară
Luca Toncian – pian

Bach, Schubert, Enescu, Grieg, Wieniawski

Vineri 17 august, Sinaia, Sala Casino, ora 19
Recital extraordinar de pian
Mihai Diaconescu
Mozart, Enescu, Prokofiev, Chopin

Sambata 18 august, Sinaia, Muzeul Sinaia, ora 19
De la clasic la divertisment

Duminică 19 august, Casa memorială G.Enescu, ora 17
Avanpremieră la concursul internațional George Enescu
Enescu la el acasă!

Luni 20 august, Sinaia, Parcul Ghica, ora 19
WJO chamber ensemble
Austrian Medley

Marți 21 august, Sinaia, Sala Casino, ora 19
Wiener Jeunesse Orchester
Dirijor Herbert Bock
Solist Stefan Dohr – corn
Leonard Bernstein, Herbert Willi, Anton Bruckner

Joi 23 august, Sinaia, Sala Casino, ora 19
Recital de violoncel
Ștefan Cazacu
La pian Abel Corban
Bach, Brahms, Dvorak, Ligeti

Joi 30 august, Sinaia, Centrul Cultural Carmen Sylva, ora 19
Recital de muzica de cameră
Soliștii Orchestrei Naționale de Tineret a Franței

Vineri 31 august, Sinaia, Parcul Ghica, ora 18
French Chamber Ensemble
French Medley

Sâmbătă 1 septembrie, Brașov, Sala Patria, ora 19
Orchestra Națională de Tineret a Franței
Dirijor Fabien Gabel
Solist Nicolas Dautricourt – vioară
Ravel, Bartok, Stravinsky, Debussy

Duminică 2 septembrie, Sinaia, Sala Casino, ora 19
Orchestra Națională de Tineret a Franței
Dirijor Fabien Gabel
Solist Nicolas Dautricourt – vioară
Ravel, Bartok, Ceaikovski

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.