Excelsior TEEN-FEST – viitorul imaginaT, ediția a IV-a

0

A mai rămas doar o săptămână până la Excelsior TEEN-FEST!
Zece zile de teatru și artă participativă pentru adolescenții de azi
În perioada 28 septembrie-7 octombrie 2018, adolescenții sunt așteptați la Excelsior TEEN-FEST, festivalul de teatru profesionist care le este dedicat. Sub genericul Viitorului imaginaT, cea de-a IV-a ediție a TEEN-FEST propune nouă secțiuni ce cuprind 18 spectacole de teatru profesionist din țară și din străinătate și numeroase evenimente conexe, concentrate în zece zile intense de creativitate, empatie și liberă exprimare artistică.

Principalele secțiuni ale festivalului, Reborn Classics și Teen Attitude, reunesc spectacole de teatru care definesc universul adolescenților și îl așază față în față cu metamorfozele lumii contemporane, prin teme relevante pentru publicul tânăr.

Secțiunea REBORN CLASSICS propune perspective surprinzătoare asupra unor texte cunoscute sau mai puțin cunoscute din dramaturgia universală: Pescărușul lui Cehov își ia zborul spre orizonturi neașteptate, în versiunea regizorală semnată de Andrei Șerban la unteatru; Jurnalul lui Robinson Crusoe, spectacolul-concert realizat de Mihai Măniuțiu la Teatrul Odeon, transpune povestea celebrului aventurier într-o adaptare muzicală bazată pe songuri de Ada Milea, care va cuceri publicul de toate vârstele; actorul și Radu Iacoban a remixat figura faimosului personaj shakespearian Richard al II-lea într-un spectacol de teatru intens despre transformările halucinante ale lumii de azi, pe scena Teatrului Mic; iar Vlad Cristache a transformat piesa SF a lui Karel Čapek R.U.R. într-un spectacol-colaj care are toate ingredientele viitorului imaginat.
În secțiunea TEEN ATTITUDE, șase dintre cei mai prolifici regizorii ai noii generații radiografiază prin spectacolele lor adolescența ca fel de a fi, ca etapă marcată de întrebări profunde, stări contradictorii, descoperiri uimitoare. Tinerii aflați la această vârstă vor descoperi pe scenă personaje care le seamănă și povești în care se vor regăsi cu siguranță. Eugen Gyemant propune o incursiune în universul secret al adolescenței, într-o lectură proaspătă a piesei de succes Avioane de hârtie (Teatrul Național „Radu Stanca”, Sibiu); despre nevoia adolescentină de autoafirmare și tentația de a evada uneori în lumi imaginare vorbește spectacolul Mamă, mi-am pierdut mâna! regizat de Alexandru Mâzgăreanu la Teatrul Tineretului Piatra Neamț; în Wanda (Teatrul pentru Copii și Tineret GONG), regizorul Radu Apostol surprinde cu sensibilitate perioada delicată a preadolescenței și nevoia de a recupera sentimentul de „acasă”; binecunoscuta piesă Dragă doamnă profesoară transformă miza promovării bacalaureatului într-o întâmplare cu efecte devastatoare, în versiunea scenică îndrăzneață semnată de Andrei Măjeri la Teatrul Municipal Baia Mare; boyz and girlz (Centrul de Teatru Educațional Replika în parteneriat cu Béznă Theatre) investighează problematica cyberbulling-ului și a identității de gen într-o formulă teatrală inedită, creată de Sînziana Koenig; sub semnătura regizorului Erwin Șimșensohn, Aniversarea (Teatrul „Mihai Eminescu”, Botoșani), este spectacolul care surprinde psihologia adolescentină din perspectiva relației cu părinții.
TEEN-FEST mai include și secțiuni speciale ce aduc în atenția publicului creații ale adolescenților (Maratonul Adolescenței Teens in the Spotlight), explorează oportunități și alternative de comunicare cu tânăra generație (#teatruînlicee, #încotro) și transformă arta teatrală într-o platformă autentică de dialog și de incluziune socială (#împreună).

Excelsior TEEN-FEST – viitorul imaginaT

ediția a IV-a
28 septembrie – 7 octombrie 2018

PROGRAM

VINERI, 28 SEPTEMBRIE
DESCHIDEREA Excelsior TEEN-FEST 2018

19:00 // Teatrul Excelsior, Sala „Ion Lucian”
ARLECCHINO ȘI PIERDUTELE IUBIRI – PREMIERĂ
spectacol de Commedia dell’Arte
Excelsior Showcase
durata: 1h 30′
recomandare de vârstă: 8+

SÂMBĂTĂ, 29 SEPTEMBRIE

11:00 – 22:30 // Teatrul Excelsior
TEENS IN THE SPOTLIGHT – MARATONUL ADOLESCENȚEI

11:00
Scurtmetraje câștigătoare ale Festivalului de filme făcute de adolescenți SUPER!

16:30
Scurtmetraje realizate de liceeni în cadrul atelierului de cinematografie – secțiunea Atelier TEEN-FEST

17:30
PAROLA: 12345678  – spectacol de teatru tânăr al Trupei Absent, Baia Mare

19:00
#My Cell #My Future
spectacol realizat în cadrul atelierelor de actorie și de scriere dramatică – secțiunea Atelier TEEN-FEST

20:45
9 Piese Remixate de Alex Ștefănescu
spectacol-concert
unteatru, București

22:10
Stand-up comedy pe tema adolescenței cu Costel

DUMINICĂ, 30 SEPTEMBRIE

19:00 // Teatrul Excelsior, Sala „Ion Lucian”
CINEMA PARADISO
regia: Michelangelo Campanale// Associazione Culturale Tra il dire e il fare/ Compagnia La luna nel letto, Italia
secțiunea Teen Attitude
durata: 1h
recomandare de vârstă: 11+

LUNI, 1 OCTOMBRIE

12:00 // Liceul Teoretic „Dante Alighieri”
AMINTIRI DIN EPOCA DE ȘCOALĂ de Mihaela Michailov
regia: Radu Apostol // Centrul de Teatru Educațional Replika
spectacol urmat de o sesiune de Q&A
secțiunea #teatruinlicee

17:00 // Teatrul Excelsior, Sala „Ion Lucian”
ANIVERSAREA de Jeroen van den Berg
regia: Erwin Șimșensohn // Teatrul „Mihai Eminescu”, Botoșani
secțiunea Teen Attitude
durata: 1h 10′
recomandare de vârstă: 14+

19:00 // Teatrul Odeon, Sala Majestic
DRAGĂ DOAMNĂ PROFESOARĂ de Ludmila Razumovskaia
regia: Andrei Măjeri // Teatrul Municipal Baia Mare
secțiunea Teen Attitude
durata: 1h 20′
recomandare de vârstă: 14+

MARȚI, 2 OCTOMBRIE

11:45 // Colegiul Național „Gheorghe Lazăr”
AMINTIRI DIN EPOCA DE ȘCOALĂ de Mihaela Michailov
regia: Radu Apostol // Centrul de Teatru Educațional Replika
spectacol urmat de o sesiune de Q&A
secțiunea #teatruinlicee

17:00 // Teatrul Odeon, Sala Studio
AVIOANE DE HÂRTIE de Elise Wilk
regia: Eugen Gyemant // Teatrul Național Radu Stanca”, Sibiu
secțiunea Teen Attitude
durata: 1h 30′
recomandare de vârstă: 16+

19:00 // Teatrul Odeon, Sala Majestic
R.U.R. de Karel Čapek
regia Vlad Cristache // Teatrul Național „Radu Stanca”, Sibiu, Secția Germană
secțiunea Reborn Classics
durata: 1h 45′
recomandare de vârstă: 14+

MIERCURI, 3 OCTOMBRIE

12:00 // Școala Centrală
AMINTIRI DIN EPOCA DE ȘCOALĂ de Mihaela Michailov
regia: Radu Apostol // Centrul de Teatru Educațional Replika
spectacol urmat de o sesiune de Q&A
secțiunea #teatruinlicee

17:00 // Teatrul Excelsior, Sala „Ion Lucian”
VISÂND GLASURI – după texte de Ted Hughes și Lavinia Braniște
concept: Nicoleta Lefter // Teatrul pentru Copii și Tineret GONG, Sibiu
secțiunea #împreună – spectacol accesibil persoanelor cu deficiențe de auz
durata: 40′
recomandare de vârstă: 7+

17:00 // Centrul de Teatrul Educațional Replika
BOYZ&GIRLZ – de Sînziana Koenig // Centrul de Teatrul Educațional Replika în parteneriat cu Béznă Theatre
secțiunea Teen Attitude
durata: 1h20′
recomandare de vârstă: 14+

19:00 // Teatrul Odeon, Sala Majestic
MAMĂ, MI-AM PIERDUT MÂNA! de Maria Kontorovich
regia: Alexandru Mâzgăreanu // Teatrul Tineretului Piatra Neamț
secțiunea Teen Attitude
spectacol recomandat adolescenților cu vârsta de peste 16 ani și părinților acestora
durata: 2h

JOI, 4 OCTOMBRIE

11:30 // Liceul Bilingv „Miguel de Cervantes”
AMINTIRI DIN EPOCA DE ȘCOALĂ de Mihaela Michailov
regia: Radu Apostol // Centrul de Teatru Educațional Replika
spectacol urmat de o sesiune de Q&A
secțiunea #teatruinlicee

17:00 // Teatrul Excelsior, Sala „Ion Lucian”
WANDA – dramatizare și adaptare de Mihaela Michailov după „O sută de rochii” de Eleanor Estes
regia: Radu Apostol // Teatrul pentru Copii și Tineret GONG, Sibiu
secțiunea Teen Attitude
durata: 1h 20′
recomandare de vârstă: 10+

19:00 // Teatrul Mic
VIAȚA ȘI MOARTEA LUI RICHARD 2 de William Shakespeare
versiunea scenică și regia: Radu Iacoban // Teatrul Mic, București
secțiunea Reborn Classics
durata: 2h 30′ (cu pauză)
recomandare de vârstă: 16+

VINERI, 5 OCTOMBRIE

17:00 // Teatrul Excelsior, Sala Studio
Missouri Sky de Victor Morozov
regia: Silvia Roman // Teatrul Excelsior
secțiunea #împreună – spectacol accesibilizat pentru persoanele cu deficiențe de vedere
durata: 1h
recomandare de vârstă: 12+

19:00 // Teatrul Excelsior, Sala „Ion Lucian”
IDENTIFY de Ieva Stundžytė
Theatre Open Circle// Vilnius City Theatre, Lituania
secțiunea Teen Attitude
durata: 1h 20′
recomandare de vârstă: 16+

SÂMBĂTĂ, 6 OCTOMBRIE

17:00 // Teatrul Odeon, Sala Majestic
Jurnalul lui Robinson Crusoe – un musical după „Insula” de Gellu Naum
regia: Mihai Măniuțiu // Teatrul Odeon, București
secțiunea Reborn Classics
durata: 1h 15′
recomandare de vârstă: 10+

17:00 // Teatrul Excelsior, Sala „Ion Lucian”
În față la O12 de Oana Răsuceanu
spectacol pentru copii și adolescenți, urmat de o dezbatere
secțiunea Încotro?
durata: 1h
recomandare de vârstă: 10+

19:00 // UNTEATRU
Pescărușul de A.P. Cehov
regia: Andrei Șerban // UNTEATRU, București
secțiunea Reborn Classics
durata: 2h30′ (fără pauză)
recomandare de vârstă: 14+

DUMINICĂ, 7 OCTOMBRIE
ÎNCHIDEREA Excelsior TEEN-FEST 2018

18:00 // Teatrul Excelsior, Sala „Ion Lucian”
Minunata lume nouă după Aldous Huxley
regia: Catinca Drăgănescu // Teatrul Excelsior, București
Excelsior Showcase
durata: 2h30′ (cu pauză)
recomandare de vârstă: 14+

20:00// Teatrul Excelsior, Sala „Ion Lucian”
Gala Laureaților Excelsior TEEN-FEST 2018

Programul Festivalului este disponibil pe https://www.teatrul-excelsior.ro/programul-excelsior-teen-fest-2018/.
Biletele pot fi achiziționate de pe site-ul https://www.bilet.ro/ și de la casa de bilete a Teatrului Excelsior (str. Academiei nr. 28).
Veștile despre TEEN-FEST circulă repede pe website-ul Teatrului EXCELSIOR, http://www.teatrul-excelsior.ro/teen-fest/ și pe pagina de Facebook: https://www.facebook.com/Teatrul-Excelsior-Bucuresti.

Organizator: Primăria Capitalei prin Teatrul Excelsior
Parteneri: Ministerul Culturii și Identității Naționale, Asociația T.E.T.Alexandria, Centrul de Teatru Educațional Replika, Teatrul Odeon, Teatrul Mic, unteatru, Hotel Golden Tulip, Hotel Capitol, Hotel Central, Hotel Veneția, Hostel Book-a-rest, CFR, Metrorex.
Parteneri Media: BookHub, Radio România Cultural, Revista LZR, GoingOut, Pro București, Bucharest Guide, Cititorul.net, bucuresteni.ro, 4arte, Yorick, LiterNet.ro, Vice, Matricea Românească, Teen Press, Revista Arte și Meserii.
Plăcut de Radio Guerrilla
Sponsori: Aqua Carpatica, Alka, Profructta, Butoiul cu Înghețată, Cartepedia.

Share.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.